Сталактитові печери

На півночі від міста Тячів, там, де зливаються дві невеличкі гірські річки - Мала та Велика Уголька, розташоване село Угля.

На території Углянської сільської ради знаходяться унікальні пам'ятники: сталактитові печери Романія, Перлина, Під гребенем, Чур, Мала, Молочний Камінь, Термокса, а також дві скелі - Кам'яні Ворота і Дірявий Камінь.

На території Угольського масиву відомо близько 30 карстових печер, проте більшість печер сильно розмиті і майже непрохідні.

Щоб відвідати ці печери, потрібен спеціальний дозвіл з Карпатського біосферного заповідника.

Печери Угольки є справжнім музеєм природознавства. Вони надзвичайно різноманітні за своєю морфологічною структурою та площею і кількістю поверхів. Висока концентрація порожнин на порівняно малій площі вказує на інтенсивність розвитку підземного карсту в цьому районі.

Тепмература тут коливається від плюс 5 до плюс 8 градусів цельсія. Вологість тут становить 95 процентів

Печери Угольки цікаві не тільки в геологічному та гідрологічному відношенні. Заслуговує уваги і їх мінералогічна будова. Просочуючись під землею по тріщинах, дощові і талі води, насичені вуглекислотою, розчиняють вапняк і утворюють у грунті пустоти, які ми називаємо печерами. Але вода не тільки руйнує, а й творить. На своєму шляху в глиб масиву вода розчиняє карбонат кальцію, який знаходиться у вапняку. Краплина насиченого розчину доходить до стелі печери, там кристалізується у тригональній системі, утворюючи кальцит. Так поступово кристалик за кристаликом росте сталактит, який своєю формою нагадує льодяні бурульки. Подібно до сталактиту, на дні печери відкладається сталагміт.

Сталактит і сталагміт, з'єднуючись, утворюють колони різних химерних форм. Гарні й унікальні кальцитові утворення в шахті «Дружба». Вони набирають тут найрізноманітніших фантастичних форм. Ці чудові витвори природи називаються геліктитами. Як утворюються ці хитромудрі переплетення з кальциту, до цього часу невідомо. Їх походження можна пояснити, лише вивчивши своєрідний клімат печер, закони сил кристалізації, які там проходять.